DuckDuckGo Nedir? – Tanım

DuckDuckGo (DDG olarak da kısaltılır) güvenli ve popüler bir arama motorudur. Sonuçlar, yaygın olarak bilinen veri kaynaklarının yanı sıra çevrimiçi topluluklar tarafından oluşturulan web sitelerini göstermektedir. Bu uygulama öncelikle arama sonuçlarının doğruluğunu artırmak içindir.

Diğer Arama Motorlarından Farkı Nedir?

DuckDuckGo bir çok rakibinden önemli ölçüde farlıdır. Her şeyden önce, yaratıcılarının belirttiği gibi:

“DuckDuckGo’da herhangi bir kişisel bilgi toplamıyoruz veya paylaşmıyoruz. Özetle gizlilik politikamız bu.”

Avantajları

  • Kullanıcıların IP adresleri veya onlar hakkında herhangi bir bilgi toplamaz;
  • Yalnızca anahtar kelimelerle ilgili bilgileri toplar;
  • Belirli bir anahtar kelime için arama sonuçları tüm kullanıcılar için aynıdır;
  • Arama motoru verileri, Bing, Wolfram Alpha, Wikipedia, Yahoo, DuckDuckBot ve diğerleri gibi 400’den fazla kaynağın bir sonucudur;
  • Çerezleri yalnızca gerekli olduğunda kullanır.

Dahası, her kullanıcı geliştirme ekibiyle doğrudan iletişim kurmayı bekleyebilir – arama motoru ekibi esas olarak küçük bir kullanıcı topluluğu ve bir grup uzman üzerine kuruludur.

duckduckgo

Popülaritesi Giderek Artıyor

DDG arama motoru giderek daha popüler bir hale geliyor. Son yıllarda trafikte büyük bir artış gözlemlenmekte. Amerika Birleşik Devletleri’nde en popüler siteler listesinde 250. sırada yer alıyor. İstatistiklere göre arama motoru 2019 yılında yeni bir rekor kırdı ve günlük arama sayısı 36 milyonu aştı. Tahmini arama motoru pazar payı %0,3 olarak görülüyor. Kullanıcılar, DuckDuckGo’ya temel olarak yüksek düzeyde güvenlik ve gizliliğin yanı sıra kullanıcı tercihlerinin önemli ölçüde azaltılmış takibi (Google tarafından Google Ads kampanyaları geliştirmek için kullanılır) nedeniyle değer verir.  Bu arama motoru için SEO daha az etkili olacaktır.