CPM (Bin Gösterim Başına Maliyet) Nedir? – Tanım

Cost per mille, bin gösterim başına maliyet olarak da bilinir. BGBM raporundaki bilgiler çoğunlukla Google Görüntülü Reklam Ağı’na (GDN) atıfta bulunur ve 1.000 kullanıcıya ulaşmak için ne kadar ödemeniz gerektiğini gösterir. Gösterge, erişim ve marka bilinirliği oluştururken özellikle önemlidir. Ayrıntılı hedef kitle veya rekabetçi pazarlar söz konusu olduğunda değerinin daha yüksek olduğunu unutmayın.

CPM (BGBM) Ne Zaman Kullanılmalı?

Cost per mille modeli, erişim ve marka bilinirliği oluştururken kullanılan en yaygın modeldir. Reklamımızın görünür gösterimi için ödeme yaparsınız. TBM kampanyaları kullanan ve BGBM’ye geçişin karlılığını göz önünde bulunduran reklam verenler için TO hesaplanmalıdır.

cost-per-mille

1000 gösterimin size maliyetinin 10 TL (BGBM = TL) olduğunu ve bir tıklamanın maliyetinin 0,50 TL (TBM = 0,50 TL) olduğunu varsayarsak, TO %0,2 olur.

TO’nuz %0,2’nin üzerindeyse, BGBM modelinde faturalandırmayı düşünmelisiniz. Bunun her seferinde işe yarayacak bir kural olmadığını unutmayın. Her seferinde, istenen sonucu ve belirlenen kampanya hedeflerini göz önünde bulundurmalısınız.