CPC (Tıklama Başına Maliyet) Nedir? – Tanım

Cost per click (CPC/TBM olarak da bilinir), bağlantı veya banner reklamınıza yapılan tıklama başına ödemeniz gereken son tutardır.

Genellikle, tıklama başına ödemek istediğinizi beyan ettiğiniz en yüksek maliyet olan maksimum TBM’den farklıdır.

cost-per-click

Cost Per Click Nasıl Çalışır?

Google Ads‘deki bir açık artırma sırasında, reklam sıralaması eşiğine ulaşmak ve rakiplerinizin reklamlarını geçmek için gereken mümkün olan en düşük reklam maliyetini ödersiniz. Bu, maksimum TBM 1 TL ve rakip reklam 0,40 TL ı olarak ayarlanırsa, belirli bir açık artırmada TBM’nizin (gerçek tıklama başına maliyet) 0,41 TL olacağı anlamına gelir. Reklam Sıralaması eşikleri hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, resmi Google Ads Yardım web sitesini ziyaret edin.

Bu kuralın yalnızca belirli bir faturalandırma modeli için geçerli olduğunu unutmayın.

CPC (Tıklama Başına Maliyet)’i Neler Etkiler?

Reklam sıralaması, diğer şeylerin yanı sıra reklam kalitesi (ör. reklam alaka düzeyi, açılış sayfası kalite puanı veya beklenen TO), maksimum TBM grubu, reklam uzantıları veya reklam biçimleri tarafından belirlenir. Sıralama daha sonra reklamın nerede görüneceğini ve onunla birlikte görüntülenen uzantı türlerini belirlemek için kullanılır. Ayrıca, bu hedefe ulaşmakta sıralamada doğru puanı almadığı için reklam hiç görünmeyebilir.

Cost Per Click Örneği

Google’da arama sonuçlarında reklam görüntülemek için en fazla dört reklam konumu vardır. Açık artırmaya beş reklamveren (A, B, C, D, E) girer. Rakiplerin reklam sıralaması şu şekildedir: A: 5, B: 8, C: 12, D: 20 ve E: 30. Bir reklamı görüntülemek için gereken minimum sıralamanın 10 olduğunu varsayalım. Yani sadece üç reklamveren bunu karşılıyor. koşul (C, D, E). Reklamverenler, reklamları için aşağıdaki rakipten yalnızca 0,01 TL daha fazla ödeyecektir. E rakibi maksimum TBM’yi 1 TL, D rakibi 0,90 TL ve C rakibi 0,65 TL olarak ayarladıysa, rakip C 0,65 TL, rakip D: 0,66 TL ve rakip E: 0,67 TL ödeyecektir.