Clicks (Tıklamalar) Nedir? – Tanım

Clicks, Google Search Console‘daki veri analizi panelinde (Performans) bulunabilen metriklerden biridir. Google arama sonuçlarında (belirli bir etki alanı içinde) URL’ye yapılan toplam tıklama sayısını gösterirler. Bu araç sayesinde, web sitenizin tüm sayfaları için (belirtilen süre için) toplam tıklama sayısı hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Ek olarak, yeterli filtreler kullanarak belirli bir sayfa, sorgu (anahtar kelime), ülke, cihaz (masaüstü, mobil veya tablet) ve belirli tarihler için tıklama sayısını da kontrol edebilirsiniz. Not: Google Search Console tarafından sağlanan veriler yalnızca organik tıklamalar için geçerlidir ve Google Ads’e yapılan tıklamaları hariç tutar.

 

Tıklamalar ve Google Arama Sonucu Öğeleri

Arama sonuçları, resimler, döngüler, AMP sayfaları, öne çıkan snippet’ler vb. gibi çeşitli öğelerden oluşur. Bunların her biri için tıklama sayısı (ve gösterim sayısı) farklılık gösterebilir. Örneğin, resimler söz konusu olduğunda, Google Search Console, tıklanacak bir küçük resmi genişletmek için tıklamaları dikkate almaz. Ancak, genişletilmiş resimlere yapılan bir tıklama, kullanıcıları Google Arama dışında bir sayfaya götürürse, bu bir tıklama olarak tanınır. Web sitesinin ayrıntılı bir analizini yaparken bunu akılda tutmaya değer.

clicks