Buyer Persona Nedir?

Buyer persona, işletmeniz için dönüştürülen farklı müşteri türlerinin ana hatlarını oluşturan alıcı kişilikleridir. Pazarlamacılar, hedefli stratejiler oluşturmak için ideal müşteri modellerini kullanır.

Doğru kullanıldığında, buyer persona sizin için kim için içerik yazdığınızı ve belirli kampanyaları nasıl geliştireceğinizi daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir. İşletmeniz için 3-5 alıcı kişilikleri oluşturmanız önerilir, daha fazla olması durumunda ise çok spesifik olup olmadığınızı gözden geçirmeli ve birkaç grubu birleştirmeyi denemelisiniz.

Alıcı kişiliği/ alıcı profili oluşturmak, işletmenizi bulan kişiler hakkında net bir resim elde etmek için geçmiş müşterilerinize ve pazar araştırmalarınıza bakmayı içerir. Ayrıca, insanların işletmenizi bulmak için ne aradıklarını ve nasıl sorgular yaptıklarını anladığınızda, daha hedefli pazarlama kampanyaları oluşturabilirsiniz.

buyer-persona-nedir

Nasıl Buyer Persona Oluşturabilirim

Alıcı profili oluşturmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

  • Geçmiş müşterilerinize ve pazar araştırmalarınıza bakarak markanızı kimin hedefleyebileceğini öğrenin.
  • Belirli bir müşteri türü üzerinde tam bir profil oluşturmak için bu bilgileri kullanın, bu profilde acı noktaları ve motivasyonları da dahil olmalıdır.
  • Tam bir resim oluşturmak ve boşlukları doldurmak için müşterilerle anketler yapın.
  • 3-5 kişiden fazla alıcı kişiliği oluşturmamaya çalışın.
  • Bu kişileri pazarlama çabalarınıza rehberlik etmesi için kullanın.
    Alıcı profili oluşturma, işletmenizin hedef kitlesini daha iyi anlamak için önemli bir adımdır ve pazarlama stratejileriniz için yararlı bir araçtır.