Black Hat SEO Nedir? – Tanım

Black Hat SEO (Anti SEO ya da Siyah Şapka SEO olarak da bilinir), arama motoru yönergelerini doğrudan ihlal eden SEO teknikleri için kullanılan bir terimdir. White Hat SEO’dan tamamen farklı taktikler kullanır. Google gibi arama motorları, Black Hat SEO uzmanları tarafından kullanılan tekniklerle mücadele etmek için düzenli güncellemeler yayınlar. Bu güncellemeler, spam taktikleri kullanan web sitelerini aktif olarak cezalandırır, arama görünürlüğünü azaltır ve bazı durumlarda bu web sitelerini veritabanlarından tamamen kaldırır. Black Hat SEO ile meşgul olmamanızı şiddetle tavsiye ediyoruz çünkü sonuçlar daha hızlı gelse de sürdürülebilir değiller ve sonuçları çok ağır olabilir.

Anti SEO Örnekleri

Siyah Şapka SEO genellikle, harici bağlantı metni veya gerçek bir kişi için çok az veya hiç kullanılmayan ancak bunun yerine yalnızca arama motoru sonuçlarını manipüle etmek amacıyla oluşturulan öğeler gibi belirli bir yönün aşırı kullanımını içerir. Örneğin, kullanıcının göremediği meta anahtar kelime bölümüne binlerce anahtar kelimeyi dolduran Siyah Şapka SEO uygulayıcıları bunu o kadar yoğun bir şekilde kullandı ki, Google artık meta anahtar kelimeleri dikkate almıyor. Spam gönderenler tarafından burada listelenemeyecek kadar çok teknik vardır, ancak en sık kullanılan teknikler arasında anahtar kelime doldurma, yinelenen ve zayıf içerik  ve de spam bağlantılar bulunur.

Google Ayrım Yapmaz!

Son olarak, Google‘ın makul ölçüde ayrım gözetmediğini unutmayın. Algoritma, iyi bir niyetinizin olup olmadığını, tek kişilik bir grup girişimi veya milyonlarca liralık bir iş olup olmadığını umursamıyor. Makine işine devam edecek ve yönergelerini ihlal ettiğiniz tespit edilirse cezalandırılacaksınız. Dikkatli olun.