BIMI Nedir? – Tanım

BIMI (Brand Indicators for Message Identification/ Mesaj Tanımlama için Marka Göstergeleri), tüketicilerin sahte ve spam e-postalardan kaçınmasına yardımcı olmak için marka logolarının kullanımını ve gösterimini standartlaştırmak için oluşturulmuş bir güvenlik teknolojisidir. Günümüzde hâlâ geliştirilmektedir. E-postanızı, gönderdiğiniz kişiler için daha görünür hale getirir. Diğer e-postaların yanında boş bir alan veya genel bir simge bulunur ancak BIMI kullanan firmaların e-postalarında firmanın logosu vardır. Bu da e-postaları alan kişinin firmanızı daha kolay bir şekilde ayırt etmesini sağlar.

Kısaca bu teknoloji, markanızın logosunu gönderdiğiniz bir e-postanın yanına koyarak, tüketicilerin gördükleri e-postanın markanızdan veya işletmenizden geldiğini anında tespit etmelerine olanak tanır.

BIMI Nasıl Çalışır?

Sitemin çalışması için, etki alanlarının şunlar da dahil olmak üzere birkaç başka dolandırıcılık korumasına sahip olması gerekir:

  • SPF: Belirli etki alanlarından gönderilmesine izin verilen posta sunucularını tanımlayarak e-postaların kimliğini doğrular.
  • DKIM: Yetkili bir domainden gönderildiğini doğrulamak için her e-postaya dijital imza ekler.
  • DMARC: Hem SPF hem de DKIM kayıtlarını onaylar.

Ayrıca kurulum için DNS kayıtlarında bir txt kaydı olması da gerekir.