Google Ads Account Budget (Hesap Bütçesi) Nedir? – Tanım

Bir Google Ads kampanyası yürütüyorsanız ve aylık faturalandırma ile ödeme yapıyorsanız, belirli bir dönemde harcamak istediğiniz bütçeyi belirtebilirsiniz. Aksi takdirde harcamalarınızı sadece kampanya bütçeleri ile kontrol edebileceksiniz.

Hesap bütçesi belirlemenin faydaları nelerdir?

Google Ads için bir account budget belirlediğinizde, bütçeniz bittiğinde veya bitiş tarihine ulaşıldığında artık reklamlar gösterilmeyecektir. Bu, aylık Google Ads kampanyalarına sabit bir miktar para ayırarak maliyetleriniz üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmanızı sağlar.

Günlük bütçeler söz konusu olduğunda, faturalandırma yöntemi biraz farklıdır.

account-budget

Uygulamada Hesap Bütçesi

Mart ayındaki Google Ads kampanyalarınız için 1.500 TL tutarında bir account budget oluşturduğunuzu varsayalım. Bu ay içinde kampanyanızın maliyetleri 31 Mart’tan önce 1.500TL’ye ulaşırsa, reklamınızın yayını otomatik olarak durur ve bütçenizin tükendiğini belirten bir mesaj alırsınız.

Google Ads Hesap Bütçenizi Nasıl Yönetirsiniz?

Hem Yönetici hem de Standart kullanıcılar (yönetici hesabı dahil) bir hesap bütçesi oluşturabilir.

Ayarlar’ı seçerek erişebilirsiniz. Ardından Hesap bütçeleri’ni seçin ve mavi daire içine alınmış düğmeyi tıklayın. Ana hizmet sözleşmesini kullan bölümünde, ilginizi çeken bir seçenek belirleyin ve gerekli bilgileri doldurun. Bütçe tutarı alanına gidin, seçeneklerden birini seçin: sınırsız (reklamlarınız için toplam bütçe belirtmek istemiyorsanız) veya bütçe sınırınızı belirleyin. Başlangıç ve bitiş tarihlerini belirtin, Bütçe adını sağlayın ve gerekli tüm alanları doldurun. Kaydet’i tıklayın.