wordpress-seo

WORDPRESS SEO 

Birçok insan, çevrimiçi pazarın, 4 duvardan dükkanlarına kıyasla, daha fazla ziyaretçiyi alışveriş yapmaya yönlendirebileceğini düşünüyor. Gerçekte, çevrimiçi vitrinde ziyaretçileri alışverişçiye dönüştürmek çok daha zordur. Invespcro.com tarafından yapılan bir ankete göre, 2020 yılında e-ticaret sitelerinin ortalama dönüşüm oranı %2,86’dır. Bununla birlikte, çevrimiçi eklentiler ve araçlar, web sitenizin daha iyi optimize edilmesini sağlayarak işletmenizi güçlendirme şansınızı artırır ve WordPress’in bu iş için birçok değerli aracı vardır. Bunu akılda tutarak, daha yüksek dönüşüm oranları için WordPress’i en iyi nasıl optimize edebileceğimizi keşfedelim.

Dönüşüm İçin WordPress SEO!

WordPress SEO optimizasyonu, trafik ve ziyaretçi potansiyelini artırıp, bu trafiği müşteri haline getirmek için WordPress tarafından oluşturulan web sitenizi düzenlemek anlamına gelir. Bu işlemler, sayfa düzeninizi, açılış sayfalarınızı ve hatta potansiyel reklam kampanyalarınızı iyileştirmeyi içerebilir. WordPress SEO optimizasyonunun nihai amacı, ister bir ürün satıyor ister bir bültene kaydoluyor olsun, rekabette güç kazanmak adına sayfanıza gelen ziyaretçi sayısını artırmak ve onları memnun etmektir.. Doğru yapılırsa, tüm bu süreç WordPress’inizin dönüşüm oranını artıracaktır.

Bununla birlikte, reklamlara gereksiz miktarda para harcamak yerine, sizin ve işletmeniz için en güçlü dönüşümleri oluşturmak için WordPress (ve potansiyel olarak diğer platformlar) konusunda deneyimli WordPress SEO uzmanlarımızın yardımıyla süreç basitleştirilebilir.

Dönüşüm Optimizasyonu için İpuçları

Aşağıda, WordPress tabanlı web sitenizi daha iyi dönüşüm için optimize etmenin bazı kanıtlanmış yolları aşağıda verilmiştir.

 1. WordPress düzeninizi optimize edin
 2. WordPress web sitenizi mobil uyumlu hale getirin
 3. WordPress’inizde paragraf ve boşluk kullanın
 4. Eski içeriği güncelleyin

1. WordPress düzeninizi optimize edin

WordPress web sitenizin düzeni, ziyaretçileri çekmede çok önemli bir rol oynar. Ana gezinme ve harekete geçirici mesaj (CTA) gibi web sitesi özellikleri eşit derecede önemlidir. WordPress’inizde gezinmeyi kullanıcı dostu ve mümkün olduğunca basit hale getirin. Ziyaretçiler, sorunsuz ve kolay gezinme özelliklerine sahip web sitelerinde daha fazla zaman geçirir . Ziyaretçilerinizin en çok tıkladığı alanları belirlemek için analizlerinizi not edin, böylece bu tür sayfaların düzenini kolay gezinme için optimize edebilir veya trafiğin gitmesini istediğiniz yere yönlendirmesine yardımcı olabilirsiniz. Bu, web sitenize daha fazla ziyaretçi çekecek , dolayısıyla daha iyi bir dönüşüm oranı göreceksiniz.

2. WordPress web sitenizi mobil uyumlu hale getirin

Bugün, mobilden ve tabletlerden yapılan tarama masaüstünü geçti. WordPress web siteniz mobil uyumlu değilse, aramalarını mobil cihazlarında okuyan, alışveriş yapan ve internette gezinen çok sayıda insan varken, büyük miktarda trafik kaybedebilirsiniz. Mobil uyumlu hale getirmek için web sitenizin tasarımı ve düzeni üzerinde çalışın ve çeşitli cihazlarda test etmeyi unutmayın.

3. WordPress’inizde paragraf ve boşluk kullanın

Web sitenizin kullanıcı arayüzü (UI) ve kullanıcı deneyimi (UX), ziyaretçilerin web sitenizi nasıl kullandığını ve algıladığını etkileyen önemli faktörlerdir. WordPress web sitenizde paragraflar, ve beyaz alanlar kullanmak, genel arayüzünü geliştirir, düzenli ve temiz görünmesini sağlar. Bu aynı zamanda içeriğinizin veya blogunuzun okunabilirliğini artıracak ve güzel bir estetik görünüm kazandıracaktır. Önemli bilgiler, dağınıklığın içerisinde bulunmak zorunda olmadan net bir şekilde görüntülenebilir.

4. Eski içeriği güncelleyin, kalitesini artırın

WordPress’inizdeki içeriğin kalitesi, bir bütün olarak web sitenizin büyümesini ve gelen tüm trafiği etkiler. Daha iyi dönüşüm optimizasyonu için web sitenizin içeriğini düzenli olarak güncellemeyi alışkanlık haline getirin. WordPress web sitenizde veya blogunuzda alakalı, ilgi çekici gönderiler yayınlamayı ve bu içeriği sosyal medyada paylaşmayı hedefleyin. Arama motorları ilginç, alakalı ve güncel içeriğe sahip web sitelerini tercih eder, bu nedenle iyi içerik oluşturmaya yatırım yapmak trafik stratejinize de yardımcı olur.

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu (CRO), kaliteyi niceliğe göre değerlendiren bir optimizasyon tekniğidir. Ziyaretçilerin web sitenizle nasıl etkileşim kurduğuyla ilgilenir ve ürününüzü gerçekten satın alan veya istenen eylemi gerçekleştiren ziyaretçi sayısını izlemenin ve optimize etmenin bir yoludur. WordPress web sitenizin trafiği yüksek ancak dönüşüm oranı düşükse, trafiği nispeten daha düşük, ancak dönüşüm oranı daha yüksek olan bir web sitesinden daha az gelir elde edecektir.

Peki, iyi bir dönüşüm oranı olarak kabul edilen nedir? WordStream, müşterilerinin 100’den fazla hesabından bir analiz yaptı ve iyi bir dönüşüm oranının genellikle %2 ila %5 arasında dalgalandığını keşfettiler. Ancak, iyi uygulamalarla potansiyel olarak daha da yüksek dönüşüm oranları elde edebilirsiniz.

WordPress’inizin Dönüşüm Oranını İyileştirin

WordPress ile oluşturulmuş web sitenizin dönüşüm oranını artırmanın bazı yolları şunlardır:

 1. WordPress’inizin yükleme süresini iyileştirin
 2. Nihai noktaya yönlendiren lead magnetler oluşturun

1. Yükleme süresini iyileştirin

Yakın zamanda yapılan bir araştırma, yüklenmesi 3 saniyeden uzun sürerse, ziyaretçilerin %40’ının WordPress web sitenizi terk edeceğini gösterdi. Bu nedenle, sayfanızın yüklenme süresini iyileştirmeniz kesinlikle gereklidir . WordPress’inizi mümkün olan en kısa yükleme süresine, ideal olarak 2 saniyeden az olacak şekilde tasarlayın. Aslında, WordPress web geliştiricilerinin çoğu, bir saniyede yüklenecek bir WordPress web sitesi tasarlayabilir. Bunu başarmak için web sitenizin barındırıcısını iyileştirebilir, daha hızlı yükleme süreleri için görüntüleri ayarlayabilir, kullanılmayan eklentileri kaldırabilir veya bir içerik dağıtım ağı elde edebilirsiniz.

2. Onları yönlendirin

Lead magnet, ziyaretçileri WordPress web sitenize çekmenin en etkili yollarından biridir. Daha iyi dönüşüm oranları için WordPress’iniz için birden fazla lead magnet oluşturun. Örneğin, belirli soruları yanıtlamaya yönelik testler, yeni ve meraklı ziyaretçiler oluşturmanın etkili bir yoludur.

WordPress’te Makale Nasıl Yayınlanır? Klavuz

Bir WordPress sitesinde nasıl gönderi yayınlayacağınızı merak ediyor musunuz? Kullanıcı dostu olması bu CMS sisteminin kesin bir avantajıdır. Bununla birlikte, onu etkili bir şekilde yönetmek için belirli aktiviteleri nasıl gerçekleştireceğinizi öğrenmeniz gerekir. Blog gönderisi yayınlamak, ustalaşılması gereken süreçlerden biridir. Sizlere adım adım talimatları göstereceğiz. WordPress’te nasıl blog yayınlayacağınızı öğrenmek için okumaya devam edin!

WordPress gönderi türleri

Size WordPress sitesinde nasıl gönderi yayınlayacağınızı öğretmeden önce , bu CMS’deki gönderi türlerini size göstermek istiyoruz .

WordPress’e iki tür içerik ekleyebilirsiniz, yani:

Posts (Yazılar) – bu bir blog makalesi veya bir haber hikayesi olabilir.
Pages (Sayfalar) – statik alt sayfalar esas olarak “Hakkımızda”, “Bize ulaşın”, “Hedefler”, “Gizlilik politikası”, “Şartlar ve koşullar” veya teklif açıklamaları için kullanılır. Bu sayfalarda yayın tarihi belirtilmemiştir. Bu nedenle bu form makale eklemek için kullanılmamalıdır (kullanıcı içeriğin güncel olup olmadığını kontrol edebilmelidir – bu nedenle tarih çok önemlidir).
Wordpress gönderi türleri kullanıcı paneli

WordPress gönderi türlerine artık aşinasınız, bu yüzden blog makalelerinin nasıl yayınlanacağını tartışmaya geçelim .

WordPress’te SEO uyumlu bir makale nasıl yayınlanır?

Blog gönderilerini düzenlemeye başlamadan önce , sayfanızda hangi düzenleyicinin kullanıldığını belirlemeniz gerekir. WordPress’i güncel tuttuğunuzu (bunu yapmak sitenizin güvenliği için iyi bir fikirdir) ve en son sürüme sahip olduğunuzu varsayıyoruz. 2018 itibariyle, WordPress’teki varsayılan düzenleyici Gutenberg’dir . Birçok avantajı vardır, kullanımı kolaydır ve mekanizması, sihirbazla site oluşturma sürecine benzer.

Ancak, önceki düzenleyiciye alışmış birçok kullanıcı bu değişiklikten pek ikna olmadı. Bu nedenle önceki sürüme dönmeye karar verdiler (ki bu elbette sistemin eski sürümünü kullandıkları anlamına gelmiyor). Editörün önceki sürümünü geri yüklemek için sitenizin kodunu değiştirmeniz veya aşağıdaki ekran görüntüsünde gördüğünüz eklentiyi yüklemeniz yeterlidir

wordpress eklentisi classic editor

Gönderileri yayınlamak için kullandığınız WordPress sisteminin zaten bu eklentiye sahip olma ihtimali vardır. Size, düzenleyicinin hem eski hem de yeni sürümlerinde WordPress girişlerini nasıl ekleyeceğinizi göstereceğiz .

Gutenberg editörü

WordPress sisteminde bir makale yayınlamak için atmanız gereken tüm adımlarda size yol göstereceğiz . Başlayalım!

Sistemde admin panelinize giriş yaptıktan sonra “Yazılar” 🡪 “Yeni Ekle” tıklayın.

wordpress yeni yazi ekleme

1. Aşağıdaki ekranı göreceksiniz. “Başlık ekle” alanına bir makale başlığı girin – elbette gelecekte onu düzenleyebilirsiniz. Ardından “Bir blok türü seçmek için lütfen yazmaya başlayın” seçeneğine tıklayın.

wordpress makale başlığı ekleme

2. Otomatik olarak oluşturulan içeriği kullanalım. Bir paragrafa tıkladığınızda, içerik düzenleme seçeneklerine sahip bir dikdörtgen göreceksiniz – aralarından seçim yapabileceğiniz birçok olasılık var.

3. İlk simgeye tıklamak paragrafı kolayca dönüştürmenizi sağlar. Burada, çeşitli çözümleri test etmeniz ve hangi seçeneklerin en çekici sonuçları oluşturmanıza olanak tanıdığını görmeniz önerilir.

4. İkinci simge, öğenin sürükle ve bırak seçeneği kullanılarak başka bir konuma taşınmasını sağlar. Bir sonraki, paragrafları metinde yukarı ve aşağı taşımanıza izin verir. Sonraki seçenekler, örneğin Word’den sözcük düzenleyicilerinizden çok iyi bildiğiniz seçeneklerdir. Metin hizalamasını değiştirmenize, kalın, italik kullanmanıza veya içeriğe bir bağlantı yerleştirmenize olanak tanır.

5. Son seçenek nasıl kullanılır? Rengi değiştirmek veya resim eklemek istediğinizde ihtiyacınız bu olacaktır. Resim eklemek istediğiniz yeri tıklayın ve ardından “Satır içi resim”i seçin.

Ardından “Dosya yükle” ve “Dosya seç” e tıklayın. Görüntünün bulunduğu yere gelin ve sistem görüntüyü otomatik olarak medya veritabanına ekleyecektir. Dosyaya tıklayın, ardından mevcut seçenekler sağda görünecektir.

wordpress görsel ekleme butonu

Alternatif açıklamayı girin – görselde ne olduğunu gönderiyle alakalı bir anahtar kelimeyle tanımlayın – ve ardından “Seç”e tıklayın (Görsel optimizasyonu hakkında daha fazla bilgiyi SEO/SEM blogumuzdan edinebilirsiniz edinebilirsiniz: https://pratikpazarlama.com/gorsel-optimizasyon/)

6. İçeriği değiştirmek için verilen metin bloğuna tıklayın. Sağ tarafta yazı tipi boyutunu, rengini, bloktaki ilk harfi ayarlamanıza izin verecek temel seçenekler göreceksiniz ve gelişmiş seçenekler arasında çapa kullanabilirsiniz. Böyle bir bağlantı oluşturduktan sonra (bu durumda – aşağıdaki ekrana bakın – bu “ilk bağlantı”), metnin üzerinde örneğin tek tek paragraflara bağlantılar içeren bir menü oluşturabilirsiniz.

wordpress capa metin belirleme

Sadece aşağıdakine benzer bir bağlantı ekleyin – #firstanchor, burada # zorunlu karakterdir ve varış noktası “ilk bağlantı” noktalarıdır. Okuyucu menüdeki bu bağlantıya tıkladığında, atıfta bulunduğu paragrafa yönlendirilecektir.

wordpress firstanchor

7. Sağda seçeneklerin bulunduğu ikinci sekme, bazı değişiklikler yapabileceğiniz “Gönder” dir. Her seçeneğin anlamı şudur:

 • Görünürlük ; herkese açık olan, özel olan, birkaç kişi için olan ve şifresi olanlar tarafından erişilebilir olan arasında seçim yapabilirsiniz.
 • Yayınla ; bunu hemen yapabilirsiniz, ancak gelecekte veya geçmişte bir tarih de belirleyebilirsiniz.
 • Sitenin en üstüne yapıştırın ; metin, sitedeki girişler listesinin en üstünde görünecektir.
 • İncelenmeyi bekliyor ; girişi, örneğin başka bir düzenleyici tarafından incelenmeyi bekliyor olarak kaydedebilirsiniz, yani hemen yayınlamazsınız.
 • Yazar ; içeriği kimin hazırladığını seçin.
 • Çöp kutusuna taşı ; metni yayınlamak istemiyor ancak silmeyi de düşünmüyorsanız, gönderiyi çöp kutusunda saklamak için bu seçeneği kullanın.
 • Doğrudan bağlantı ; girişin URL’sini ayarlayın. En üstte, uygun metni girin ve aşağıda giriş adresinin nasıl görüneceğini göreceksiniz (kullanıcı dostu bir URL’nin nasıl oluşturulacağını kontrol edin).
 • Kategoriler ; girdiyi hangi kategorilere eklemek istediğinize, yani girdide hangi konunun kapsandığına karar verin. Bu arada, yeni kategoriler de ekleyebilirsiniz.
 • Etiketler ; bir web kullanıcısının web sitesinde arayabileceği belirli bir metinle bağlantılı kelimeler. Etiketlerin kullanımı zorunlu değildir ve bunların uygunsuz uygulamalarının web sitesinde dahili içerik kopyasına yol açabileceğini hatırlamakta fayda var. Bu, web sitesinin görünürlüğü üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olacaktır.
 • Öne çıkan görsel ; bu, girişi ana sayfada, kategoride ve metnin kendisinde tanıttığınızda görüntülenecektir.
 • Tartışma ; Kullanıcıların makale hakkında yorum yapmasını isteyip istemediğinizin yanı sıra geri izleme ve geri pingleri kabul edip etmeyeceğinizi belirleyin. Onlar neler? Görevleri, birisinin gönderinize bir bağlantı gönderdiğini size bildirmektir. Pingback’ler otomatik olarak gelir – varsayılan olarak, bildirimler WordPress kontrol panelinizde görünür, ancak bu seçeneği yönetici panelinizde seçerseniz e-posta ile de alabilirsiniz. Geri izlemeler ise manuel olarak gönderilir ve çok az kişi bunları kullanır.
 • Giriş özellikleri ; WordPress teması etkinleştirdiği sürece makale için bir şablon seçebilirsiniz.

8. Bir gönderi yayınlayın – her şey hazır olduğunda gönderiyi yayınlamaya devam edebilirsiniz. Sayfanın sağ üst köşesinde “Yayınla” seçeneğini göreceksiniz. Bilgisayarınızda, akıllı telefonunuzda veya tabletinizde her şeyin yolunda olup olmadığını kontrol etmek için önceden “Önizleme” işlevini kullanın. Her şey tatmin edici mi? Ardından yayınlayın – o andan itibaren içerik okuyucuların kullanımına sunulacak.

Ne yazık ki, düzenleyicinin standart sürümü, SEO başlıklarının ve meta açıklamaların ayarlanmasına izin vermiyor . Bu SEO süreci için çok önemlidir.

Peki bunları nasıl ekleyebilirsiniz? Yazımızın devamında cevabını bulacaksınız.

Klasik editör

Klasik editörle WordPress’te bir blog yayınlamak için , Gutenberg editöründe olduğu gibi hareket edin . Yani, “Gönderiler”i ve ardından “Yeni Ekle”yi seçin. Ardından, aşağıdaki ekranı göreceksiniz.

wordpress klasik editörü

Bu durumda olasılıklar kesinlikle daha azdır ve muhtemelen işlevlerin büyük çoğunluğunu Word gibi metin editörlerinden biliyorsunuzdur. Yeni başlayan biriyseniz, çözümün yeni versiyonuyla çekici bir etki elde etmeniz kesinlikle daha kolay olacaktır. Alternatif olarak, geleneksel düzenleyicinin yeteneklerini genişletecek eklentiler yükleyebilirsiniz.

Klasik versiyonda gördüğünüz simgelerin altında Gutenberg editöründe gizli işlevler mevcuttur. Ancak bunlara ek olarak, yüklü eklentiler sayesinde kullanılabilen bazı işlevleri de görebilirsiniz. Temel seçenekler aşağıdaki gibidir:

İlk satırda, soldan aşağıdaki işlevler şunları yapmanızı sağlar:

 • Metin stilini seçin ve H1, H2 başlıklarını vb. ayarlayın.
 • Kalın yazı
 • italik kullanın
 • Madde işaretlerini kullanın
 • sayıları kullan
 • Blok teklif ekle
 • Metni sola hizalayın
 • Metni merkeze hizalayın
 • Metni sağa hizalayın
 • Bağlantı ekle
 • Daha fazla oku etiketini ekleyin. Metni, kategori sayfasında bir bölümün görüntülendiği ve diğer bölümün kullanıcılara yalnızca “daha fazla oku” düğmesini tıkladıklarında gösterildiği bölümlere ayırabilirsiniz.

Ardından, ikinci sıra:

 • Formatlar
 • çapraz
 • Yatay çizgi
 • Metin rengini ayarla
 • Metin olarak yapıştır – bir web sayfasından metin kopyaladığınızda ve onu stilleri olmadan yapıştırmak istediğinizde kullanışlıdır.
 • Metindeki biçimlendirmeyi sil
 • Özel karakterler ekle – oklar, kart sembolleri ve daha fazlası gibi farklı karakterler ekleme seçeneği.
 • Girintiyi azalt – metni sol tarafa taşıyabilirsiniz.
 • Girintiyi artırın – metni sağa taşıyabilirsiniz.
 • Geri Al – önceki düzenlemeyi geri alır
 • Geri Al – önceki durumu geri yüklemenizi sağlar.

WordPress’te Meta Etiketleri Nasıl Eklenir?

Bir içerik yönetim sistemi (CMS) olarak WordPress, herkesin yararlanabileceği çeşitli avantajlar sunar. Görüntüler, videolar, belgeler, görsel-işitseller ve çok daha fazlası dahil olmak üzere her türlü dijital içeriği kendi yerel ortamında tasarlayabilir, oluşturabilir ve yönetebilir. Bu, içerik oluşturuculara web sitelerini ve içeriklerini planlarken benzeri görülmemiş çok yönlülük ve etkinlik sağlar!

WordPress, çevrimiçi içeriği erişilebilir ve yapılandırılmış bir şekilde yönetebilir , bu da yeterince öğrenen herkesi güçlü bir web geliştiricisi yapar. Size çeşitli görevleri otomatikleştirme yeteneği veren çeşitli eklentilerle, WordPress’in olanakları sonsuzdur! Ayrıca bu, maksimum etkinlik için WordPress’e doğal olarak ve eklentilerle meta etiketleri nasıl ekleyeceğinizi anlamanız gerektiği anlamına gelir .

WordPress’te Eklentiler Olmadan Meta Etiketleri Ekleme

Eklentileri kullanmak başlamanın ve devam etmenin en kolay yolu olsa da, birçok kişi meta verileri manuel olarak eklemeye karar vererek, yapılması gereken tüm değişiklikler üzerinde tam kontrol sahibi olmayı ister. Etiketleri manuel olarak eklemek aslında oldukça basittir, ancak temanız değişirse etiketlerin değiştirilmesi gerekecektir. Bu etiketler tüm web sitesi için de geçerli olacak ve yalnızca herhangi bir gönderiye veya sayfaya özgü olmayacak. Bu, WordPress’te eklenti olmadan meta etiketlerin 2 basit adımda nasıl ekleneceğine ilişkin bir talimattır:

Adım 1 : header.php dosyasını bulun ve açın

Panonun sol tarafında Görünüm, Tema Düzenleyici’yi seçerek başlayın.

Ardından, sağ taraftaki “Tema Başlığı” düğmesine tıklayın. Meta veri kodunu görmeye başlayana kadar aşağı kaydırın.

Adım 2 : Meta Etiketleri Özelleştirme ve Kopyalama

Ardından, tek yapmanız gereken yeni kodu meta verilerin bulunduğu konuma eklemektir. Basitçe bu genel kodu kopyalayın ve anahtar kelimeleri kendi özel anahtar kelimelerinizle doldurun. <head> etiketinin altına yerleştirin :

<meta name=”keywords” content=” web sitesinin içeriği ile ilgili anahtar kelimeler ” />

Ardından açıklama ile aynı şeyi yapın

<meta name=”description” content=” web sitesinin içeriği için meta açıklama ” />

Meta Etiketler ve Daha Fazlası İçin WordPress Eklentileri

WordPress, SEO için bir numaralı İçerik Yönetim Sistemi (CMS) olarak bilinir. WP’yi CMS olarak kullanan çoğu web sitesi, Arama Motoru Sonuç Sayfalarının (SERP’ler) ilk sayfasına hakimdir. Peki sizinle aynı CMS’yi kullanan rakiplerinizin yığınları ile onlardan daha iyi nasıl sıralanırsınız? Kısa cevap: SEO için kullanılacak en iyi WordPress eklentilerini bilerek.

SEO’nuz için Kullanabileceğiniz 20 WordPress Eklentisi :

 • Yoast SEO
 • All In One SEO Pack
 • SEOPress
 • Rank Math
 • All in One Schema Rich Snippets
 • Broken Link Checker
 • WP Rocket
 • MonsterInsights
 • The SEO Framework
 • SEO Squirrly
 • Rel NoFollow Checkbox
 • WordLift
 • Google XML Sitemap
 • W3 Total Cache
 • All In One WP Security & Firewall
 • WPtouch Mobile Plugin
 • Yet Another Related Posts Plugin
 • SEO Optimized Images Plugin
 • Easy Table of Contents
 • Redirection

Bu eklentilerin her birini açmadan önce, aynı noktada olduğumuzdan emin olalım:

WordPress Eklentileri nelerdir?

WordPress eklentileri , web siteniz için kullanışlı özellikler sunan ve böylece sitenizi varsayılan programın yapabileceğinden daha fazla özelleştirmenize olanak tanıyan yazılım bileşenleridir. Örneğin, müşterilerinizin web sitenizden randevu alma özgürlüğüne sahip olmasını istiyorsanız ve telefonunuzdaki takvimle otomatik olarak senkronize edilmesini istiyorsanız, bir eklenti yükleyebilirsiniz.

Eklentiler istediğiniz zaman kolayca kurulabilir ve kaldırılabilir ve genel incelemelere göre bir WordPress eklentisinin yararlı olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Şimdi, web sitenizde kullanmayı düşünmeniz gereken WordPress SEO eklentilerinden bahsedelim . En popüler olanlarla başlayalım:

1. Yoast SEO

Yoast SEO 27.051 kişi tarafından 4.9/5 yıldızla derecelendirildi – bu WordPress eklentisi, hem arama motoru “tarayıcılarının” hem de web sitesi ziyaretçilerinin olumlu deneyimine öncelik veren bütünsel bir arama motoru optimizasyonu sunar.

Kolayca daha iyi sayfa başlığı ve meta açıklama oluşturmanıza yardımcı olmaktan başlayarak, kapsamlı yaklaşımı nedeniyle en iyi WordPress eklentilerinden biri olarak tanınır . Ayrıca Yoast SEO, Şema uygulamasına yardımcı olur, böylece arama motorları sitenizi daha iyi anlayabilir ve arama sonuçlarında imrenilen zengin snippet’leri alma şansınızı artırır.

Ayrıca Yoast SEO, gelişmiş bir XML site haritası işlevine sahiptir ve size web sitenizin kırıntıları üzerinde tam kontrol sağlar .

wordpress eklentisi yoast seo

2. All In One SEO Pack

All In One SEO Pack, tartışmasız Yoast SEO’dan sonraki en iyi şeydir – eklenti ş 4,4/5 puan ve 500 den fazla yoruma sahiptir. Rakamlar Yoast’tan oldukça uzak olabilir, ancak All In One SEO Pack, 2007’den beri en çok indirilen WordPress SEO eklentisi oldu. 50 milyondan fazla kez indirildi.

Bunun nedeni, sitenizin Google ve Bing tarafından taranmasına yardımcı olmak için inanılmaz bir XML Site Haritası desteğine sahip olmasıdır – web sitenizin resimleri dahil . Ayrıca eklenti, arama motorlarının sitenizdeki güncellemeler veya yeni içerik hakkında bilgi sahibi olmasına yardımcı olmak için RSS site haritasını destekler.

wordpress eklentsi all in one seo pack

Ayrıca eklenti, sayfalarınızın mobil cihazlarda daha hızlı yüklenmesi için Google AMP (Hızlandırılmış Mobil Sayfalar) desteğine ve ilerlemenizi izlemenize ve sayfalardaki sorunları tespit edilir edilmez düzeltmenize yardımcı olmak için Google Analytics desteğine sahiptir.

Eklenti , adından da anlaşılacağı gibi, Schema.org işaretlemesini uygulamada size yardımcı olabilir, böylece web sayfalarınız SERP’lerde rakiplerinizin sonuçlarından daha tıklanabilir görünecektir. En iyi yanı, arama motorlarına web sitenizdeki güncellemeler veya değişiklikler hakkında otomatik olarak sinyal gönderebilmesidir, böylece yeni sayfalarınızı daha erken tarayabilir ve dizine ekleyebilirler.

3. SEOPress

SEOpress, kullanımı en basit ancak güçlü WordPress SEO eklentilerinden biridir – 522 incelemeden 4,9/5 puan almıştır. Eklenti, sosyal paylaşımı, 301 yönlendirmelerini yönetmeyi, organik trafiğinizi artırmayı, Şemalar işaretlemeleri eklemeyi, XML ve HTML site haritalarını özelleştirmeyi ve oluşturmayı ve web siteniz için optimize edilmiş kırıntıları oluşturmayı vurgular.