uluslararası-seo

Uluslararası SEO ve Yurtdışında Online Mağaza Satış Stratejisi: Nihai Kılavuz

Yepyeni bir pazara açılmak istiyorsanız Uluslararası SEO tam size göre. Komşu bir ülke ya da dünyanın diğer tarafında bir ülke olması fark etmeksizin hazırlanmanız gerekir. İşletmenizi genişlemeye hazırlamak, uluslararası SEO stratejisi oluşturmak ve etkilerini ölçmek için uluslararası SEO konusunda sizin için geniş bir rehber oluşturduk. Keyfine bakın!

Uluslararası SEO’ya Giriş

Günümüzde birçok işletme genişlemeyi ve dış pazarlara girmeyi düşünme eğilimindedir. Hiç şüphe yok ki artık çok fazla çaba harcamadan temel olarak her yere hizmet sunabilir veya ürünlerimizi teslim edebiliriz.

Bir ülkede halihazırda bulunan ve oradaki konumları için savaşmak zorunda olmayan birçok çevrimiçi mağaza var. Yine de daha fazlasına açlar ve yurtdışına açılırken satışlarını artırmak istiyorlar . O zaman uluslararası SEO’ya daha yakından bakmanın zamanı geldi .

Çoğu zaman dış pazarlardaki hizmetler veya ürünler daha düşük rekabete sahip olabilir, hedef kitleye daha iyi uyarlanabilir veya basitçe söylemek gerekirse daha karlı olabilir.

E-ticaret dünyasında satışlar online olarak gerçekleştiğinden ve lojistik şirketleri kısa sürede ülkelerin çoğuna ürün teslim edebildiğinden, soru yeni pazarlara girip girmemeniz değil, ne zaman, nerede ve nasıl olacağıdır. İşte uluslararası SEO rehberi!

Uluslararası SEO – KARAR

Çevrimiçi mağazamla uluslararası pazara girmeli miyim?

Yurtdışına açılma konusunda doğru kararı verebilmek için fethetmek istediğiniz pazarı tanımanız gerekir . Genellikle komşu pazarlara girmek iyi bir karardır. Belirli bir ülkenin bölgesel yakınlığı veya benzer gelişme aşaması, potansiyel müşterilerinizi orada bulmanızı kolaylaştırır.

Ayrıca, AB içindeki uluslararası lojistik , başka bir pazara girme, teklifiniz ve ürünlerinizle potansiyel müşterilere ulaşma kolaylığını belirleyen önemli bir faktördür. Bu nedenle komşu ülkeleri seçmek başlangıçta iyi bir karar olabilir.

Uluslararası SEO benim için mi?

Herkes uluslararası bir SEO stratejisine yatırım yapmalı mı?

Bu, yerel bir işletme işletiyorsanız işe yaramaz: örneğin, küçük bir şehirde bir güzellik salonu (ancak istisnalar her yerde olabilir). Sonuçta uluslararası SEO, başka bir pazara girmek , başka bir ülkede bulunmak ve orada bir SEO planı hazırlayıp uygulamak demektir.

Belirli bir ülkede popüler olmayan ve hatta yasal olarak yasaklanmış bir ürün satarsanız, böyle bir pazara girmeyi düşünmemelisiniz, çünkü kendinize yarardan çok zarar verebilirsiniz.

Benzersiz, yenilikçi bir ürün sunuyorsanız ve bunun yurtdışındaki müşteriler için ilginç olabileceğini biliyorsanız, bu tamamen farklı bir hikayedir. Bununla birlikte, uluslararası SEO faaliyetleri planlıyorsanız, birkaç kriteri karşıladığınızdan emin olmanız gerekir: dünyanın her yerinde siparişleri ve talepleri yönetmek için gerçek olanaklara sahip olup olmadığınızı, her yere teslimat sağlayıp sağlayamadığınızı ve diğer para birimlerinde güvenli ödemeleri yönetip yönetemeyeceğinizi.

Uluslararası SEO stratejilerinin daha çok büyük şirketler veya start-up şirketler tarafından uygulanmasının nedeni budur. Öte yandan küçük işletmeler de yurtdışında SEO faaliyetleri gerçekleştirme kararı alabilirler.– özellikle yurtdışındaki izleyiciler için faydalı olabilecek veya viral olma şansı olan yenilikçi veya niş bir iş yürütüyorlarsa. Uluslararası SEO için nihai kılavuzumuz hakkında daha fazla bilgi edinin.

Uluslararası SEO – ARAŞTIRMA

Yurtdışında hangi pazarda satış yapmaya başlamalıyım?

Küresel olmak istiyorsanız, her yerde olmayı hedefleyemezsiniz, çünkü sonunda hiç kimseye ulaşamazsınız – ve bir kez başlarsanız çok fazla para kaynağınızı yakarsınız. Uluslararası SEO’yu etkili ve faydalı kılmak için, onu seçilen pazarlara ve belirli bir hedef kitleye göre ayarlamanız gerekir ve bunu uygun, ayrıntılı araştırma olmadan yapamazsınız .

Araştırma nasıl yapılır?

Her şeyden önce, web sitenizdeki trafik hakkında bazı temel verileri almanız gerekir . Örneğin Google Analytics sayesinde bazı bilgiler edinebilirsiniz. Mevcut ziyaretçilerinizin nereden geldiğini ve hangi dilleri konuştuklarını kontrol edin. Doğru yöne gitmeniz için ilk sinyaller olabilirler. Örneğin İngilizce yada Türkçe bir dil sürümünüz varsa ve web sitenizde başka bir dil sürümünü çalıştırmayı düşünüyorsanız, özellikle bu veriler çok önemlidir.

Ürünlerinizin diğer pazarda bir miktar potansiyele sahip olabileceğine dair sinyaller

Uluslararası trafik analizi

Ziyaretçilerinizin hangi ülkelerden geldiğini nasıl öğrenebilirsiniz? Bu kolay!

 • Google Analytics’e girin
 • Sol tarafta, Kitle -> Coğrafi veriler -> Konum’u seçin.
analyticsde uluslararası web site trafik yoğunluğu

Bu menüden, web sitenizi ziyaret eden diğer ülkelerden kullanıcıları bu şekilde görebilirsiniz.

Bu ülkeler için özelleştirilmiş bir dil sürümünüz yoksa, tarayıcılarında yerleşik otomatik çeviri sistemlerini kullanma olasılıkları yüksektir.

Ülkeler hakkında verilere sahip olduğunuzda, hizmetlerinizi Amerika Birleşik Devletleri (ABD) veya Büyük Britanya (İngiltere) gibi İngilizce konuşulan pazarlar ve hatta farklı pazarlar için genişletmeye değer olabileceğini (aşağıdaki gibi) fark edebilirsiniz: Almanya (DE), Çin (ZH), Hollanda (NL) ve Ukrayna.

uluslararası trafik grafiği

Hedef kitlenizin geldiği ülkeleri zaten biliyorsunuz, bu nedenle web sitenizi hangi dillere çevirmeniz gerektiğini öğrenmenin tam zamanı. Google Analytics -> Kitleler -> Coğrafi veriler -> Dil’i kontrol ederek bunu anlayabilirsiniz.

Ziyaretçilerinizin ülkeleri ve dilleri hakkında bazı temel bilgilere sahipsiniz, ancak bu da yeterli değil – yalnızca yurtdışından ürün veya hizmetlerinizle ilgilenen ziyaretçilerinizin olması muhtemel olduğuna dair sinyaller var. O zaman devam edelim!

Rakip analizi

Rakiplerinizin aktivitelerini ve stratejilerini analiz edin. Müşterileriyle iletişim kurmak için hangi dili kullandıklarını ve hangi ülkelere hizmet veya ürün sunduklarını öğrenin. Bu tür bilgileri web sitelerinde bulabilir, ziyaretçilerine halihazırda hangi dil sürümlerini sağladıklarını, teslimat maliyetlerine hangi ülkeleri dahil ettiklerini vb. kontrol edebilirsiniz.

O zaman karar size kalmış: Faaliyetlerinizi aynı alana odaklayabilir veya tam tersini yapabilir ve ziyaretçilerinizin aktif olmadığı (henüz) ve halihazırda bazı ziyaretçilerinizin olduğu yerlerde hazır bulunabilirsiniz.

Rakiplerinizin faaliyetleri, göründükleri pazarlar ve arama motorlarındaki konumlarını artırmak için kullandıkları anahtar kelimeler hakkında bilgi, bir karar vermenize ve belirli bir pazarda sizin için herhangi bir talep veya alan olup olmadığını kontrol etmenize yardımcı olabilir.

Ayrıntılı bir rakip analizi size başka hangi konularda yardımcı olabilir?

Belirli bir pazardaki en görünür markaların ürün veya hizmetlerinin ayrıntılarını öğrendiğinizde, teklifinizin gördüklerinizden farklı olup olmadığını, güçlü yönlerinizin neler olabileceğini, rekabet avantajının nasıl oluşturulacağını, ve başarıya ulaşma şansını artırmak için hangi yöne gidileceği anlaşılmaya başlanır.

Rakiplerinizin web sitelerindeki içeriği analiz ederek, belirli bir ülke veya bölgedeki ne tür içeriğin ve hangi medyanın kullanıcılar için en ilginç ve çekici olduğunu öğrenebilirsiniz. Ne aradıklarını, ne istediklerini, nasıl ve neyle etkileşime girdiklerini, ne hakkında okumak istediklerini anlayabilirsiniz. Bu, kendi web sitenizdeki içeriği bulmanıza ve ayarlamanıza yardımcı olabilir . Tabii ki, bu faaliyetleri kopyalamakla ilgili değil, daha çok rakiplerinizi ele geçirmek için en iyi yerel uygulamaları kendi ihtiyaçlarınıza göre özelleştirin.

Rakiplerinizin web sitelerine giden geri bağlantıların nereden geldiğini de kontrol etmeye değer . Kendi geri bağlantı stratejinizi oluşturmak için değerli bir kaynak listesi belirleyebilirsiniz. Uluslararası pazarlara uygun, karmaşık ve etkili bir bağlantı kurma stratejisi oluşturmaya başlamış olursunuz.

En önemlisi, rakiplerinizin SEO süreci için hangi anahtar kelimeleri seçtikleri hakkında biraz bilgi edinebilmeniz ve arama motorlarında daha fazla anahtarda görünür olmak için aynı anahtar kelimeleri kullanabilir veya değiştirebilirsiniz (örneğin sonraki uzun kuyruklarla).

Rekabet analizi için araçlar:

 1. Ahrefs ve Majestic gibi araçlarla rakiplerinizin veya sektörünüzdeki şirketlerin bağlantı kurma stratejilerini inceleyebilirsiniz .
 2. SEMrush , rakiplerinizin analizi için size birçok olanak sağlayan bir araçtır. Gelişmiş özellikleri, sektörünüzdeki rakipleri belirlemenize, hangi anahtar kelimeleri kullandıklarını, hangi ifadelerin trafiğini oluşturduğunu, potansiyellerinin ne olduğunu ve ihtiyaç duyabileceğiniz daha önemli verileri kontrol etmenize yardımcı olur.

Elbette rekabet analizi için kullanabileceğiniz başka araçlar da var – sadece birkaçını adlandırdık. En önemli gerçek, bunları düzenli olarak kullanmak ve kendi web sitenizde çözümleri ve değişiklikleri uygulamanıza yardımcı olacak sonuçlar çıkarmaktır. Gerçek rakiplerinizi kontrol etmeyi unutmayın: sizinkine en çok benzer teklifleri olan markalar.

Belirli bir pazardaki rekabetinizin ne olduğunu zaten biliyorsanız, gelecekteki pazar rakiplerinizin anahtar kelimelerinin analizinden başka hiçbir şey size uluslararası potansiyeliniz hakkında daha fazla bilgi veremez!

Uluslararası SEO için anahtar kelime araştırması – nasıl doğru yapılır?

Web siteniz için SEO süreci için bir anahtar kelime listesi oluşturmak zor olabilir. Bu durumda, Google yeni kitleniz için tek arama motoru olmak zorunda olmadığı için SEO stratejinizi yepyeni bir dile, kültürel ve teknik gerçeklere göre ayarlamanız gerekir.

En önemli şey, ürününüzün potansiyelini mümkün olduğunca erken kontrol etmektir ve bu anahtar kelime analizi sayesinde bu mümkün veya basittir. Ayrıca, karar verildikten ve pazar seçildikten sonra da böyle bir analiz gereklidir. Uluslararası SEO kılavuzunda başka neler bulabilirsiniz ?

Analizi birkaç düzeyde yapmalısınız:

 • Genel anahtar kelimeler – genel olan ve işletmenizi iyi tanımlayan anahtar kelimeleri yazmalı ve tanımlamalısınız, örneğin: “ile alışveriş…” – bunlar, özellikle ana sayfaya genel trafik çeken bilgilendirici ifadeler olacaktır.
 • Bir kategoriyle eşleşen anahtar kelimeler – bu anahtar kelimeler erişimin genişletilmesini destekleyebileceğinden, kullanıcıların belirli bir kategorideki ürünleri nasıl aradıklarını kontrol etmeye değer. Bu, kategorilere göre web sitenizin yapısını oluşturmaya da yardımcı olabilir.
 • Ürünlerle eşleşen anahtar kelimeler – potansiyel müşterilerinizin ürünler hakkında daha fazla bilgi edinmek için ne kullandığını belirlemek çok önemlidir! Türler, modeller, adlar, boyutlar veya markalar – topladığınız verilere göre bunları doğru yapıya ayırırsanız, bunların tümü dönüşümü artırabilir.

Her bir anahtar kelime türü için, bir yapı oluşturmaya ve anahtar kelimeleri içerik parçalarıyla ilişkilendirmeye yardımcı olabilecek bu kelimelerle ayrı bir model oluşturmalısınız. Anahtar kelime araştırması, ana menü için bir yapı oluşturmaya yardımcı olur, çünkü potansiyel kullanıcılar tarafından bulunabilecek en iyi kategorilerin ve alt kategorilerin nasıl adlandırılacağına dair tüm ayrıntılı bilgilere sahip olursunuz.

Uluslararası anahtar kelime araştırması için araçlar

Bir kullanıcı olarak belirli bir ürün veya kategoriyi nasıl ararsınız? Anahtar kelimelerin doğru bir analizini yapmak için bu soruyu cevaplamanız gerekir.

Böyle bir bakış açısı değişikliği, sitenizde yayınlayacağınız içeriğin şeklini ve türünü gözle görülür şekilde etkileyebilir. Web sitenizin belirli anahtar kelimelerde görüntülenmesini istiyorsanız, onun web sitesinde kullanılması gerektiğini unutmamalısınız.

Bu anahtar kelimelerde sıralamanın başka bir yolu yoktur. Google, soruları en iyi şekilde cevaplayan bu tür içerikleri göstermek istiyor, bu nedenle içerik planlamanıza ve stratejinize dikkat etmeniz gerekiyor.

Anahtar kelime araştırması hazırlamanıza yardımcı olabilecek birkaç araç vardır. Google Anahtar Kelime Planlayıcı ve Arama Konsolunu kullanmaktan açıkça çok faydalanabilirsiniz (eğer bazı veri örnekleriniz varsa). Google Trendler genellikle etkinlikleri desteklemek ve dünya çapında hangi anahtar kelimelerin popülerlik kazandığını ve nişinizde ne tür ifadelerin popüler olduğunu belirlemek için kullanılır.

Diğer ülkelerdeki işletmeniz için anahtar kelime analizini, konumları, belirli bir anahtar kelimenin zorluğunu, arama hacmini veya TBM’yi gösteren SEMrush’a dayandırabilirsiniz .

Günün sonunda, hangi aracı kullanırsanız kullanın, anahtar kelimelerin web sitenizdeki ürün ve hizmetlerinize uyması gerektiğini unutmayın. Belirli bir ülkedeki organik arama sonuçlarıyla uyumluluk, web sitenizde bunlarla ilgili hiçbir şey yoksa size hiçbir şey veremez.

Dikkatinizi şu sorulara çekin:

 • Uluslararası ziyaretçileriniz işletmenizle ilgili anahtar kelimeleri nasıl buluyor? (İngilizce konuşanlar, ancak anadili ingilizce olmayanlar)
 • Anahtar kelimeleriniz için her ülkede organik arama hacmi nedir?
 • Seçilen her ülkede bu anahtar kelimeler ne kadar rekabetçi?
 • Bu anahtar kelimeler size halihazırda ne veriyor – bu ülkelerde halihazırda hangi pozisyonlarda bulunuyorsunuz?

Ve en yüksek potansiyele sahip en karlı ifadeleri sıraladıktan sonra, SEO aktivitelerinizi hazırlamak istediğiniz kelimeleri seçin.

Anahtar kelimeleri planlarken ne yapmak önemlidir?

 • Google’ın dünyadaki tek arama motoru olmadığını unutmayın.
 • Anahtar kelimelerin dilini belirli bir pazara göre ayarlayın.
 • Web sitenizin İngilizce sürümünün her pazar için harika bir fikir olacağını varsaymayın (ancak, arama isteklerinin iki dilde gönderildiği ülkeler vardır: ulusal dil ve İngilizce)
 • Anadili İngilizce olan biriyle işbirliği yapın.
 • Yalnızca tek anahtar kelimeler kullanmayın – tüm formları ve eş anlamlıları da hesaba katın.
 • Uzun kuyrukları dönüştürme konusunda uzun vadeli düşünün – içerik pazarlaması ve SEO için kesinlikle akılda tutulması gereken başka bir faktördür.

Kaçınılması gerekenler?

 • Ana dili İngilizce olan kişiler tarafından anlaşılmayacak olan gerçek çeviriler (örn. Little little into the middle)
 • Kullanıcılara doğal gelmeyecek bir çeviri programı yardımıyla yapılan çeviriler, ayrıca arama motorları bunları kopya içerik olarak görebilir.
 • Paradoksal olarak, sonuçların bir çevirmenin verilerine dayandığı Google Global Market Finder adlı araç.
 • Web sitesinde görünmeyen anahtar kelimeleri seçmek

Anahtar kelimelerin analizi şu soruya önemli bir cevap olacaktır: küreselleşmeye değer mi? Yeterli talep var mı? Ancak, hizmetlerinizi genişletmeye karar verirken göz önünde bulundurmanız gereken başka bir faktör daha var.

Lojistik ve iş olanakları

İlk başta fethetmek istediğiniz pazarları seçtiyseniz, kendinize bazı sorular sorun.

 • Ürünlerim veya hizmetlerim, içinde bulunmak istediğim ülkenin kültürel yaşamına ve gerçekliğine uygun mu?
  Örneğin Gerber, Afrika pazarına girdiğinde tatmin edici bir satış görmedi. Peki ya? Bu kıtadaki yaygın cehalet nedeniyle, ürünlerin çoğunda içeriği göstermek için resimler bulunur. Gerbers’in etiketlerindeki resim bir bebeğin yüzünü gösteriyordu – çoğu kişi için ürün bebek püresi olarak görülüyordu.
 • Ürünlerim/hizmetlerim belirli bir pazarda biliniyor ve ihtiyaç duyuluyor mu?
  Örneğin Japonya’da yabancı firmalardan biri, soğuk suda da çamaşır yıkamak için “yenilikçi” çamaşır tozu ile pazarda öne çıkmak istedi. Ancak Japonya’da soğuk suda çamaşır yıkamak zaten yaygındı, bu yüzden ürün hiç de özel değildi.

Yukarıdaki sorulara “evet” yanıtı verdiyseniz, seçtiğiniz pazarların yasal düzenlemelerini ve özelliklerini öğrenin. Bu şekilde, yasal düzenlemelerin üstesinden gelmenin imkansız olduğu pazarları ortadan kaldırabilirsiniz. Bunu, örneğin Dünya Ticaret Örgütü – Küresel Ticaret web sitesi: https://www.wto.org/ veya Uluslararası Ticaret İdaresi https://www.trade.gov/ veya hatta her iki ülkedeki hükümetlerin resmi web sitelerinden yardım alarak tanımlayabilirsiniz.

Ayrıca, bazı bloglar faydalı olabilir – popülarite oluşturma ve bir SEO stratejisi oluşturma gibi konuları kapsayan ajansların veya yerel serbest çalışanların bloglarını arayın. Seçtiğiniz ülkelerde yasal düzenlemeler, kültür veya altyapı konusunda herhangi bir sınır yoksa ve ayrıca bu ülkelerden zaten bazı web sitesi ziyaretçileriniz varsa – bu pazarlara girmek gerçekten harika bir fikir olabilir ve oradaki SEO süreci etkili olabilir.

Teklifinizle yurtdışında nerede bulunmanız gerektiğini düşündüyseniz, marka bilinirliğinizi ve güveninizi etkileyebilecek bazı unsurları da düşünün ve bunları potansiyel müşterilerinize nasıl ulaştırabileceğinizi öğrenin.

Dükkanım yurtdışında gerçekten güvenilir olacak mı?

SSL

Öncelikli şeyler: SSL sertifikası olarak adlandırılan bir alana genişlemek için hangi pazarı seçerseniz seçin gerekli olan bir şeyden bahsedelim .

İnternet ile bağlantının güvenliğini sağlayan bir protokoldür ve tarayıcınızda kolayca tanımlayabilirsiniz: küçük, yeşil bir asma kilit göreceksiniz. SSL yüksek düzeyde güvenlik ve veri gizliliği sağlar; bu, çevrimiçi mağazalar söz konusu olduğunda son derece önemlidir.

Ödeme – kullanıcılarınızın ihtiyaçlarını ve gereksinimlerini karşılayın

Müşteriler ödeme yöntemlerine bakarlar ve bu faktör alışveriş yaparken onlar için karar etmenidir. Ödemenin güvenliğine ve rahatlığına odaklanmanız gerekir. Mevcut tek yöntem popüler bir banka havalesi ise, bazı kültürler için sadece şüpheli olabilir. Yaklaşım aslında ürünlerinizi satacağınız ülkeye bağlıdır.

Yaygın olarak bilinen ve kullanılan yöntemlerden biri de kartla, özellikle Visa ve Mastercard ile ödeme yapmaktır . PayPal da gerçekten popülerdir. Ayrıca çeşitli bölge ve ülkelerde uygulanabilecek pek çok yerel çözüm bulunmaktadır: Avrupa Birliği’nde SEPA Otomatik Ödeme , İsveç’te Klarna ile hızlı ödemeler , Almanya’da Sofort , Hollanda’da iDeal veya Polonya’da BLIK .

Kullanım kolaylığı, bankacılık hizmetleriyle entegre olma olanakları ve işlemin güvenliği nedeniyle genellikle müşteriler ve yerel satıcılar tarafından tercih edilmektedir. E-ticaret endüstrisinde, Google Pay ve Apple Pay de , mobil ödemeler için giderek daha popüler hale gelmektedir.

Para birimleri

Müşteri için ideal çözüm, kendi ülkelerinde sahip oldukları para biriminde ödeme yapmalarını sağlamaktır . Ürünlerinizi veya hizmetlerinizi bir veya daha fazla ülkede satmak istiyorsanız bu yaklaşımı uygulamaya değer.

Aktif olmayı planladığınız piyasa sayısı arttıkça, döviz kurlarında istikrarsızlık riski de artıyor. Örnekler? Rus Rublesi veya Venezüella Bolivarının son yıllardaki dalgalanmaları.

Küresel bir yaklaşım benimsemeye karar verirseniz, mağazadaki para birimlerini minimumla sınırlamak mantıklı olandır: ABD Doları ve Euro veya İngiliz Sterlini, İsviçre Frangı gibi diğer popüler, istikrarlı para birimleri veya işletmenizin sahip olduğu ülkelerin para birimleri daha az risklidir.

Uzun lafın kısası: Kullanıcıyı bulundukları yere göre (örn. yaşadıkları yer) başka bir dilde bir arayüze yönlendiremezsiniz; birinin konumu nedeniyle ürünlerinizin veya hizmetlerinizin erişilebilirliğini engelleyemezsiniz, müşterinin ürünü daha cazip bir fiyata satın almasını sağlamanız gerekir. Avrupa Birliği’ndeki (AB) 2018/302 Yönetmeliğinin amacı, e-ticaret dünyasında ayrımcı uygulamaları ortadan kaldırmaktır.

Avrupa pazarlarını seçmenin bu yönetmeliğe uyumla bağlantılı olması gerektiğini unutmamalısınız, bu nedenle coğrafi konum için komut dosyaları kullanmak ve web sitenizin IP’ye göre başka bir dil sürümünü zorlamak yasaklanmış olacaktır.

SEO açısından, coğrafi konum komut dosyaları çok fazla soruna neden olabilir: Google botları ABD’dendir, bu nedenle her zaman web sitelerinin İngilizce sürümüne yönlendirilirler, ve bu nedenle bu web sitelerinin diğer dil sürümleri dizine eklemezler. CMS’niz konum belirleme özelliğine sahipse, kapatmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Teslimat yöntemleri

Ödeme yöntemleri önemlidir, ancak teslimat da önemlidir. Müşteriler , teslimatın maliyeti ve süresi ile paketi takip etme olasılığı hakkında net bilgiye ihtiyaç duyarlar. Oradaki en uluslararası mağaza bile çeşitli mevcut yöntemler sunmak zorunda değildir. En uygun çözüm, kurye hizmetlerini hızlı ve güvenilir bir şekilde yönetebilecek küresel ortaklar bulmaktır.

E-ticaret işletmeleri için teslimat, lojistik ve yerine getirmeden sorumlu birçok şirket bulmak nispeten kolaydır. Elbette her ülke için belirli şartlar, düzenlemeler, maliyetler ve süreçler hazırlanabilir. Başarılı işbirliği sayesinde müşterilere siparişleri hakkında net bilgi verilir.

Faaliyetlerinizi yasal ve güvenilir hale getirin: sertifikaları önemseyin

Ürünlerinizi veya hizmetlerinizi genişletmek için hangi ülkeyi seçerseniz seçin, güven başarınızın temel taşlarından biridir. Müşterilerin verilerini toplama ve yönetme prosedürü ile ödeme yöntemleri şeffaf ve anlaşılması kolay olmalıdır. Bu nedenle mağazanızın hüküm ve koşullarının yanı sıra gizlilik politikasının net olması ve belirli bir ülkedeki siyasi düzenlemelere uygun olarak hazırlanması gerekir.

En iyi örneklerden biri, Avrupa Birliği’nde uygulanan GDPR’dir.

İşletmenizi daha güvenilir hale getirebilecek bir diğer faktör de web sitenize koyabileceğiniz sertifikalardır. Örneğin, çevrimiçi mağazalar için mutlak sahip olunması gereken şey Trusted Shops sertifikasıdır.

İşinizle hangi pazarı fethetmek istediğinizi biliyorsanız, hangi arama motorunda veya Google’ın dil sürümünde yer almak istediğinizi iki kez düşünün. Ancak, seçimin göründüğü kadar açık olmadığı hemen ortaya çıkabilir.

Google yeterli olmadığında: hangi arama motorunda üst sıralarda yer almalısınız?

Arama motorlarının dünya pazarı tek bir dev tarafından yönetiliyor – Google. gs.statcounter.com’a göre, yalnızca Google’daki arama sonuçları, aşağıdaki web sitelerindeki trafiğin %90’ından fazlasını oluşturur:

arama motoru kullanım yüzdesi grafiği

Ancak, kullanıcıların tercihlerini her yerde bu şekilde değil.

Google nerede bir numara değil?

Google’ın siyasi sorunlar nedeniyle piyasada pratikte bulunmadığı Çin’de ilginç bir durum görülebilir . Yerel oyuncuların bölümü kolayca fark edilebilir: Baidu , mobil arama motoru Shenma ve Sogou. Ayrıca ilginç olan, Bing’in Çin’de başarılı olması. İşinizi Çin’e genişletmeyi ve burada bazı iş bağlantıları kurmayı düşünüyorsanız, yukarıda bahsedilen arama motorlarının tümüne aşina olduğunuzdan emin olun.

İçerik de burada önemlidir, ancak SEO uzmanlarının yüzleşmesi gereken daha fazla yerel sorun vardır: .cn alanı, yerel barındırma ve Çin’de engellenen web siteleriyle bağlantı eksikliği.

Rusya’da satışa başlamak istiyorsanız kesinlikle Yandex.ru’ya dalmalısınız . Hala Google’dan biraz daha popüler.

Genel olarak konuşursak, içerik arama motorları için en önemli faktördür. Bağlama, doğal olmayan bir şekilde yapılırsa, yarardan çok zarar verebilir. Ülkenin büyüklüğü nedeniyle yerel SEO özellikle önemlidir. Vladivostok’tan bir kullanıcı muhtemelen Saint Petersburg’dan bir şirketin inanılmaz teklifinden en iyi şekilde yararlanamayacak. Ayrıca Yandex, Belarus ve Ukrayna’da da popülerdir .

Arama motoru platformlarının bölünmesi

Birçok ülkede, pazarın segmentasyonu şu şekildedir: Google , ikinci ve üçüncü bing ve Yahoo!’yu döndürmeye göre büyük bir avantajla ilk sırada yer almaktadır. Daha küçük, yerel arama motorlarının çoğu artık önemli değil. Hâlâ popüler olan birkaç çözümden bahsetmek gerekirse, Çek ürünü Seznam’dan (Mart 2019’daki trafiğin %10’undan fazlası) veya Güney Koreli Naver’den (trafiğin %14’ünden fazlası) bahsetmeye değer.

SEO departmanı için kolaylaştırma

Google arama motorunun popülaritesinin özel bir avantajı vardır: uluslararası SEO’ya yol açan faaliyetler her ülke için birbirine çok benzer olabilir.

İçeriğin kalitesi ve dış bağlantıların yapısıyla ilgili birço